Державний прапор України – святиня народу.
Мета: поглибити знання учнів про нашу державу, продовжити ознайомлення із державними символами України (Прапором); сформувати їх національну свідомість, виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів; розширювати пізнавальні інтереси молоді, готовність служити інтересам своєї Батьківщини.
Обладнання: карта України, прапор України, Конституція України, книжкова виставка про Україну.
Учитель: З перших днів нового 2011 року українське суспільство почало підготовку до головного державного свята – Дня незалежності України. Адже відзначатимемо визначний ювілей – 20 років нашої державності. Велика і прекрасна наша земля. Погляньте навколо: ласкаво світить сонечко, від його теплого поцілунку розкривають повіки квіти, наливаються соком рум’яні яблука, вітерець грайливо пестить ніжні коси берези, плакучої верби, а в блакитному небі пропливають легенькі хмарки, довкола щасливим співом заливаються птахи. Тут корінь народу українського, що сягає сивої давнини.
Тут народилися і жили наші прадіди, діди, батьки, тут народилися і живимо ми. Зветься ця земля Батьківщиною.
Простір землі, яку заселяють українці, такий великий, що, аби перетнути його пішки із заходу на схід, ідучи 30 км/год, потрібно 90 діб.
Україна займає шосте місце в Європі за чисельністю населення – близько 49 млн. чоловік. Площа України – 604 тис. кв.км.
Україна – це не тільки країна, це і держава. Вона має свої державні символи: герб, прапор, гімн.
Учень: Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито,
Прапор свій оберігаєм, –
Він святиня, знають діти.
Небеса блакитні сяють з глибини,
А пшеничні й житні мерехтять лани.
Образ цей не зблідне, хоч минуть жнива.
Це знамено рідне – злато й синява.
Прапор наш, як літо, в сонці майорить –
По долині жито, по горі – блакить.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом
Українським в Україні.
Учитель: Прапор – полотнище одного або поєднання кількох кольорів, форми й розміру з написом, прикрасою, часто з певним зображенням. Прапор державний – офіційна емблема держави, символ її суверенітету. Опис прапора державного фіксується в законодавчому порядку, здебільшого в Конституції (ст. 20). Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.
Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір зерна, що дарує життя усьому сущому на землі. Жовтий колір – це й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.
Блакитний колір – це колір ясного, чистого, мирного неба. А хіба без живлючої матері-води визрів би й заколосився хліб? От вам і ще один блакитний колір – колір води!
Отже, жовтий колір – колір хліба, життя, а синій – це колір неба, миру. Тому, мабуть, народ України й вибрав поєднання цих кольорів для свого національного прапора.
Учень: Наш стяг – пшениця у степах
Під голубим склепінням неба.
Учитель: Державний прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. На князівських стягах давніх слов’ян зображували поганських богів, тотемні знаки, а після прийняття християнства – Ісуса Христа, різних святих. Найуживанішим кольором був червоний. Вживали також білий, блакитний, рідше – жовтий. Існували також колірні сполучення.
Сучасне українське синьо-жовте колірне сполученя – одне з найдавніших серед сучасних національних прапорів. Походить воно від герба Галицько-Волинського князівства – золотого лева на синьому тлі, який з’явився в другій половині ХІІІ ст. Перші відомості про синьо-жовтий прапор датуються 1410 роком, коли відбулася Грюнвальдська битва львівських ополченців із німецькими рицарями, де на блакитному фоні прапора був зображений жовтий лев, що спирається на жовту скелю.
За козацько-гетьманської доби з’являється новий характерний прапорний колір – малиновий. Гетьманщина користувалася у ХVII ст. різнокольоровими прапорами, однак переважав червоний колір. У ХVIII ст. стали переважати блакитні полотнища з золотими чи жовтими зображеннями гербів та частково іншими ознаками.
Великий Прапор Запорізької Січі був червоним.
Із занепадом Гетьманщини та приєднанням Центральної і Західної України до Росії та Австрії український прапор зник.
На початку ХХ ст. у Галичині з’являється жовто-блакитний прапор, який прийняли Українські Січові Стрільці. Жовто-блакитне поєднання кольорів було і на прапорі УНР. За гетьмана П. Скоропадського порядок кольорів змінився. 13 лютого 1918 року був затверджений блакитно-жовтий прапор ЗУНР. У березні 1939 р. державним прапором Карпатської України став блакитно-жовтий стяг. Між 1945-1949 рр. в еміграції виникли непорозуміння між прихильниками блакитно-жовтого і жовто-блакитного порядку поєднання кольорів, які закінчилися постановою Української Національної Ради від 27 червня 1949 р., яка відзначала, що до остаточного виготовлення державних емблем незалежної влади в Україні національним прапором буде блакитно-жовтий.
Перший прапор УСРР (встановлений у березні 1918 р.) був червоний із золотими ініціалами «УСРР» у горішньому червоному накутнику із золотою облямівкою. Після входження до складу СРСР для республіки створено новий прапор: червоний із золотими схрещеними серпом і молотом, супроводженими ініціалами «УРСР». 21 листопада 1949 р. Президія Верховної Ради УРСР ухвалила прапор із горизонтально розташованих смуг: верхньої – червоного кольору (2/3 ширини прапора), і нижньої – лазурного кольору, із зображенням у верхній частині золотих серпа та молота і над ними – червоної п’ятикутної зірки, облямованої золотою каймою.
Після проголошення незалежності України Верховна Рада України 28 січня 1992 р. прийняла постанову про затвердження державним прапором України національного прапора. Ним став синьо-жовтий стяг.
Учень: Прапор України
Вже скільки закривавлених століть
Тебе, Вкраїно, імені лишали...
Тож встанемо, браття, в цю урочу мить:
Внесіте прапор вільної Держави!
Степів таврійських і карпатських гір
З’єднався колір синій і жовтавий.
Гей, недругам усім наперекір –
Внесіте прапор вільної Держави!
Ганьбив наш прапор зловорожий гнів,
Його полотна в попелі лежали...
Але він знов, як день новий, розцвів.
Внесіте прапор вільної Держави!
Повірмо в те, що нас вже не збороть,
І долучаймось до добра і слави.
Хай будуть з нами Правда і Господь –
Внесіте прапор вільної Держави!
(В. Крищенко)
Учитель: Прапор – одна з офіційних емблем держави, яка символізує її суверенітет. Гідність прапора захищається як у самій країні, так і за її межами. Зневага до прапора розглядається як посягання на честь нації та держави. Саме тому закон передбачає санкції за порушення встановленого порядку поводження з прапором. Так, згідно зі ст.187 КК України, публічний глум над державним прапором України, а також над офіційно встановленим прапором іноземної держави є злочином, що карається позбавленням волі до двох років, виправними роботами або штрафом.
На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та для виховання поваги до державних символів України встановлено «День Державного Прапора», який з 2004 року відзначається 23 серпня.
Учениця 1. У всьому світі склалися певні правила використання державного прапора, серед яких основними є такі:
- державний прапор ні перед ким не опускається вниз;
- Не можна схиляти його перед будь-якою особою чи предметом;
- державний прапор при вивішуванні серед інших прапорів має займати перше, найпочесніше місце;
- на зібраннях у приміщенні державний прапор розміщується на естакаді (подіумі) з правого боку від промовця;
- у процесіях державний прапор треба нести попереду усіх інших прапорів або праворуч від них.
Учениця 2.
- не можна виставляти ушкодженого прапора;
- при вивішуванні державний прапор не повинен торкатися землі, підлоги;
- на державному прапорі не можна розміщувати предмети, емблеми, прикраси тощо;
- державний прапор ніколи і ніде не можна використовувати як декорацію. З цією метою можна використовувати барви державного прапора, і то лише у випадку державних чи національних свят, при державних урочистостях тощо;
- зображення державного прапора не можна використовувати на рекламах та оголошеннях;
- державний прапор (стяг), спущений півдревка (півщогля), означає жалобу.
Учитель: Отже, дорогі учні, сьогодні ви познайомилися з прапором як символом державної влади України, з частиною української історії.
Ви зрозуміли, що ставитися до державного прапора слід з повагою, оскільки в ньому уособлено ставлення до своєї Батьківщини. Образа державних символів є приниженням держави і народу, його історії та культури.
|